Bez olejowania włosów nie może się objeść żadna włosomaniaczka. Jest to tak genialny zabieg pielęgnacyjny, że zyskuje coraz większe grono zwolenniczek. Jeżeli twoje włosy są zniszczone, przesuszone, pozbawione blasku lub nadmiernie wypadają, to zastosuj olejek kosmetyczny. Z całą pewnością uzyskasz zadowalające rezultaty. Nie wierzysz? Zrób olejowanie włosów, a przekonasz się sama.
Olejowanie włosów – starożytny rytuał pielęgnacyjny
Mimo że olejowanie włosów jest bardzo popularnym i skutecznym zabiegiem, to wciąż większość dziewczyn nie robi go poprawnie. A pielęgnacja pasemek i skóry głowy w ten sposób wcale nie jest taka trudna. Olejowanie włosów bowiem polega na nakładaniu określonej ilości olejku dobranego do porowatości włosów. Jest to rytuał znany od bardzo dawna i stosowany do dziś przez Arabki i Hinduski. Jeżeli oglądasz filmy Bollywood, to nie raz widziałaś piękne włosy tych kobiet. Czy nie chciałabyś mieć takiej samej (a może lepszej) fryzury? Jednak zanim zaczniesz olejować włosy, poznaj największe błędy włosomaniaczek. Nigdy ich nie popełniaj.
1. Olejowanie włosów przed myciem
Nakładanie olejku na brudne włosy i skórę głowy to bardzo duży błąd. Jeżeli twoje pasemka są oblepione pianką, lakierem i silikonami, a pomiędzy nimi zgromadziły się łój, sebum, kurz i złuszczony naskórek, to nawet najlepszy olejek im nie pomoże. Żaden kosmetyk nie przedostanie się przez taką warstwę zanieczyszczeń. A w olejowaniu włosów chodzi o to, aby jak najwięcej składników odżywczych i aktywnych wchłonęło się w pasemka i skórę głowy. Dlatego przed każdym zabiegiem dokładnie umyj głowę. Użyj oczyszczającego szamponu z zawartością SLS (sodium lauryl sulfate).
2. Nakładasz za dużo olejku
Nie zawsze więcej znaczy lepiej. Przy olejowaniu włosów o wiele lepiej sprawdzi się minimalna ilość kosmetyku. I bardzo dobrze zrobisz, gdy taką dawkę będziesz nakładała przynajmniej raz na tydzień. Czy wiesz, czym może skończyć się aplikowanie zbyt dużej ilości olejku? Po pierwsze, skóra głowy i pasemka mogą zacząć się przetłuszczać, bo gruczoły łojowe będą produkowały za dużo sebum. Po drugie, włosy oblepione olejkiem należy dwukrotnie umyć i zastosować mocno oczyszczający szampon. Taki kosmetyk może dodatkowo wysuszać włosy i podrażniać skórę głowy.
3. Myślisz, że włosy niskoporowate nie potrzebują olejowania
Błąd! Włosy niskoporowate, tak jak średnioporowate i wysokoporowate należy regularnie olejować. Pamiętaj jednak, że zabieg ten będziesz przeprowadzała rzadziej niż w przypadku zniszczonych i suchych pasemek. Olejowanie ochroni włosy niskoporowate przed promieniowaniem UV, wysoką temperaturą suszarki lub lokówki, szkodliwymi substancjami i zanieczyszczeniem środowiska. Co więcej, ułatwi ci szczotkowanie i znacznie skróci czas suszenia. Olejowanie włosów niskoporowatych ma także inną bardzo ważną cechę. Wygładza i domyka łuski włosowe, zapobiegając tym samym przed zmianą porowatości na wyższą.
4. Wybrałaś nie ten olejek co trzeba
Olejowanie włosów nie przyniesie żadnych efektów, jeśli wybierzesz zły olejek. Ba, może pogorszyć stan pasemek i skóry głowy. Co zatem zrobić, aby ten zabieg pielęgnacyjny przyniósł jak najlepsze efekty? Najpierw określ porowatość sowich włosów. Mamy porowatość niską (włosy zdrowe, gładkie i błyszczące), porowatość wysoką (włosy suche, kręcone i zniszczone np. częstym farbowaniem) i porowatość średnią (połączenie niskoporowatych i wysokoporowatych włosów). Do pielęgnacji włosów niskoporowatych wybierz olejki nasycone i masła kosmetyczne. W kuracji włosów wysokoporowatych najlepiej sprawdzą się olejki wielonienasycone. Natomiast olejki jednonienasycone będą idealne do pielęgnacji włosów średnioporowatych.
5. Nie poprzestawaj na samym olejowaniu włosów!
Jeżeli twoje włosy są bardzo suche, nadmiernie wypadają, a skóra głowy jest zaczerwieniona i swędząca, to samo olejowanie włosów nie pomoże. W codziennej pielęgnacji wykorzystaj inne kosmetyki. Być może przydadzą ci się maseczki, odżywki, serum lub płukanki. Pamiętaj, że produkty na bazie naturalnych składników będą najlepsze. Wypróbuj zwłaszcza te z zawartością roślinnych ekstraktów, wyciągów z ziół, witamin, minerałów i innych pielęgnacyjnych substancji (keratyny, biotyny lub składników nawilżających).
6. Zawodzą wszystkie metody olejowania włosów?
Na pewno są jeszcze takie, których w ogóle nie wypróbowałaś. Włosomaniaczki dzielą się swoimi doświadczeniami w olejowaniu włosów i chętnie podpowiadają innym dziewczynom, jak robić to poprawnie. A sposobów aplikowania olejku jest naprawdę dużo. Kosmetyk można nakładać na czyste, suche lub wilgotne pasemka. Olejek można stosować po wysuszeniu włosów, w celu wymodelowania fryzury. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do maseczek i odżywek.