5 rzeczy, których na pewno potrzebują twoje włosy!

Czasami mamy wrażenie, że naszym włosom czegoś brakuje. Blasku? Elastyczności? Miękkości? Nic z tych rzeczy! Jeśli czujesz, że coś jest nie tak, twoim włosom na pewno brakuje… odpowiedniej pielęgnacji! Oto 5 rzeczy, które odmienią wygląd twoich włosów raz a dobrze.

Większość problemów z włosami bierze się z tego, że nie dbamy o nie właściwie. Nie zapewniamy im odpowiedniego nawilżenia, nie chronimy ich przed słońcem i nie dopasowujemy kosmetyków do tego, czego aktualnie potrzebują. Efektem są osłabione, łamliwe i matowe pasma, które wypadają przy każdym pociągnięciu szczotką. Czas na zmianę przyzwyczajeń. Czas na piękne włosy!

Jak dbać o włosy?

Nie ma uniwersalnych wskazówek, bo każde włosy potrzebują nieco innej pielęgnacji. Choć filarem zawsze są: nawilżanie, regeneracja i ochrona. To, jak dużą część naszych działań w kierunku pięknych włosów będzie stanowiło nawilżanie, zależy od tego, jak bardzo są suche i jak bardzo tego potrzebują.

Niezależnie od tego, jak rozłożą się siły, jakie produkty wybierzemy i jaką taktykę w bitwie o piękne włosy przyjmiemy – liczy się systematyczność. Nie ma kosmetyków, które działają od razu. Nawet najlepszą maskę do włosów trzeba stosować regularnie, bo tylko wtedy odmieni wygląd włosów na dłużej.

Poza tym warto pamiętać o tym, że każde włosy lubią delikatność. Szarpanie, tarmoszenie, ciasne związywanie? To nie jest to, dzięki czemu nasze włosy staną się piękniejsze i mocniejsze. Wręcz przeciwnie, z czasem je po prostu osłabimy.

5 rzeczy, których potrzebuję włosy

WODA I HUMEKTANTY

Nie da się nawilżyć włosów samą wodą. Ale kiedy wykorzystamy ją w duecie z humektantami (substancjami wiążącymi wodę i zatrzymującymi ją wewnątrz włosów), to efekt może być naprawdę zaskakujący – włosy będą znacznie elastyczniejsze, pełne blasku, miękkie i gładkie.

OLEJKI DO WŁOSÓW

Produkty do włosów z humektantami są niezwykle skuteczne w pielęgnacji, zwłaszcza gdy mamy wyjątkowo suche pasma. Ale wodę, którą dostarczają do wnętrza włosów, trzeba tam jakoś zachować. Najlepiej zrobić to, stosując naturalne olejki roślinne, czyli emolienty. One najlepiej chronią włosy przed utratą wody i zewnętrznymi czynnikami szkodliwymi, ponieważ tworzą na włosach warstwę okluzyjną. Do tego odżywiają, nadają blask i wygładzają.

OCHRONA PRZED SŁOŃCEM

Promieniowanie UV to jeden z głównych powodów, dla których nasza skóra i włosy przedwcześnie się starzeją. To właśnie przez nadmiar słońca latem pasma są dużo bardziej suche, matowe i szorstkie. A wystarczy zastosować mgiełkę do włosów z filtrem UV lub stworzyć własną mieszankę ochronną na bazie np. olejów.

PODCINANIE

Niektórzy uważają, że podcinanie końcówek niszczy marzenia o szybkim zapuszczeniu zdrowych i pięknych włosów. Nic bardziej mylnego! Końcówki są niestety najbardziej narażone na uszkodzenia i mają tendencję do rozdwajania się. A jeśli już się rozdwoją, to właśnie przez nie będzie uciekało nawilżenie i dostarczone włosom składniki odżywcze. Dlatego regularne podcinanie końcówek to doskonały sposób na to, żeby zachować zdrowie i piękno włosów na dłużej.

DOBRA MASKA

Na koniec kosmetyk, który pod ręką powinna mieć każda z nas, czyli maska do włosów. Potrzebujemy jej w swojej domowej pielęgnacji – i to niezależnie od tego, jaki mamy typ włosów. Tylko maska jest w stanie je odbudować, zregenerować i wzmocnić od środka, a do tego zapewnić im ochronę. Wystarczy tylko stosować ją raz w tygodniu.