Niska, wysoka czy średnia? Jaka jest porowatość twoich włosów? Jeżeli jeszcze nie wiesz, to jak najszybciej ją zbadaj. Porowatość włosów określa się po to, aby dobrać odpowiednie olejki.

Tylko w taki sposób zadbasz o swój skalp. Sprawdź sama!

WŁOSY NISKOPOROWATE

To najładniejsze włosy, jakie każda z nas mogłaby sobie wymarzyć i jakie każda z nas chciałaby mieć. Włosy niskoporowate są lśniące, gładkie, dobrze nawilżone i elastyczne. Nie puszą i nie elektryzują się oraz nie tracą wilgoci i nie chłoną jej z powietrza. Chwilę po wysuszeniu wyglądają tak, jakbyś wyszła z najlepszego salonu fryzjerskiego. Wystarczy, że przeczeszesz je palcami i już możesz wyjść na miasto razem ze znajomymi.

Poza tym, włosy niskoporowate nie plączą się, nie tworzą się na nich kołtuny. Szczotkowanie zajmuje naprawdę chwilę. Jednak z drugiej strony, taki rodzaj włosów trudno jest wymodelować. Uważaj też, aby nie obciążyć ich maskami, odżywkami i jedwabiami.

Pamiętaj też, aby regularnie je oczyszczać. Jak nie trudno się domyślić, usuwanie silikonów i innych produktów o gęstej konsystencji jest dość czasochłonne. Dlaczego? Włosy niskoporowate mają zamknięte łuski, które nie przepuszczają żadnych substancji i wody. Aby oczyścić takie pasemka, niekiedy musisz dwukrotnie umyć głowę.

WŁOSY WYSOKOPOROWATE

Niestety to najgorszy typ włosów. Są zniszczone, suche i osłabione. Końcówki szybko się rozdwajają, pasemka są łamliwe, matowe i sztywne. Rozjaśnianie, prostowanie, farbowanie lub trwała ondulacja jeszcze bardziej pogarszają stan włosów i skóry głowy. Z drugiej strony pasemka takie są bardzo podatne na stylizację. Wysoka temperatura wytwarzana przez urządzenia fryzjerskie uszkadza strukturę pasemek i powoduje szybsze odparowanie wody i keratyny. A wszystko to z powodu rozchylonych łusek włosowych.

Włosy wysokoporowate bardzo szybko wchłaniają wszystkie kosmetyki, które się na nie zaaplikuje. Równie łatwo chłoną wilgoć z powietrza przez co puszą i elektryzują się jeszcze bardziej. Podniesione łuski włosowe powodują powstawanie kołtunów i plątanie się kosmyków. Wysokoporowate włosy po każdym myciu należy wypielęgnować nawilżającą odżywką. W przeciwnym wypadku staną się suche i szorstkie.

W pielęgnacji włosów wysokoporowatych najlepiej sprawdzą się emolienty (olejki i silikony). Przyda się im również systematyczna pielęgnacja i olejowanie na mokro. Unikaj natomiast wysokiej temperatury, promieni UV, wiatru, słonej i chlorowanej wody, szybkiego i niedokładnego szczotkowania. Zrezygnuj też z kosmetyków z zawartością ziół, protein, alkoholu, humektantów i parafiny. Włosów wysokoporowatych nie wolno cieniować i związywać cienkimi gumkami. Jeżeli masz taki typ pasemek, to nie używaj metalowych spinek i szorstkich ręczników.

WŁOSY ŚREDNIOPOROWATE

To włosy, które łączą cechy nisko- i wysokoporowatości. Włosy średnioporowate można wypielęgnować tak, aby stały się gładkie i lśniące. Można także zwiększyć ich porowatość poprzez częste farbowanie, suszenie, prostowanie i stosowanie nieodpowiednich produktów. Najczęściej są falowane lub proste. Pod wpływem wilgotnego powietrza szybko puszą się (tak jak włosy wysokoporowate); są jednak bardziej podatne na modelowanie niż włosy niskoporowate.

W trakcie pielęgnacji włosów średnioporowatych stosuj olejki z zawartością kwasów Omega-3, Omega-6 lub Omega-9. Z szamponów z SLS korzystaj sporadycznie, do myciu używaj letniej wody, a także odżywek z silikonami, proteinami i emolientami; przydadzą się również maseczki lub masła kosmetyczne.

Zrezygnuj z karbowania, suszenia i prostowania włosów. Wyjątek mogą stanowić suszarki z zimnym nawiewem powietrza i funkcją jonizacji. Włosy średnioporowate szczotkuj tylko wtedy, gdy nałożyłaś odżywkę lub zaraz po umyciu głowy. Zimą pasemka chowaj pod czapką, a przed wyjściem na dwór końcówki zabezpieczaj jedwabiem. Przed spaniem wysusz włosy, a następnie zwiąż je w koka lub warkocz. Końcówki pasemek podcinaj co dwa miesiące. W ten sposób twoja fryzura będzie wyglądała pięknie i zdrowo.

OLEJEK A POROWATOŚĆ WŁOSÓW

Każdemu z typów włosów przypisany jest konkretny rodzaj olejku. I tak włosy niskoporowate najlepiej jest pielęgnować następującymi olejkami: kokosowym, palmowym, lnianym, rycynowym, słonecznikowym, a także masłem Shea. Do włosów średnioporowatych używaj olejku arganowego, oleju makadamia, olejku jojoba, oleju sezamowego, olejku ryżowego lub oleju ze słodkich migdałów. Podczas kuracji włosów wysokoporowatych stosuj takie olejki: konopny, sojowy, kukurydziany, słonecznikowy, z pestek dyni, z pestek brzoskwini, z awokado, lniany.

JAK OKREŚLIĆ POROWATOŚĆ WŁOSÓW?

To bardzo proste! Wystarczy, że odpowiesz na kilka pytań, a od razu będziesz wiedziała, jaki olejek dopasować do twojej fryzury. Zacznijmy test!

1. Jak długo schną twoje włosy?

Rozwiązanie: Włosy wysokoporowate schną bardzo długo, średnioporowate – około 3 godzin, a niskoporowate – do dwóch godzin.

2. Czy włosy łatwo jest zmoczyć?

Rozwiązanie: Włosy wysokoporowate zmoczyć jest bardzo łatwo, a niskoporowate wręcz przeciwnie. Włosy średnioporowate chłoną wodę w umiarkowany sposób.

3. Czy twoje włosy są podatne na modelowanie?

Rozwiązanie: Włosy wysokoporowate i średnioporowate są podatne na stylizację, natomiast włosy niskoporowate nie.

4. Czy twoje włosy są miękkie i gładkie w dotyku?

Rozwiązanie: Jeżeli tak, to są niskoporowate. Włosy wysokoporowate będą szorstkie i chropowate, a włosy średnioporowate na różnych długościach mogą być gładkie i szorstkie jednocześnie.

5. Czy twoje włosy szybko puszą i elektryzują się?

Rozwiązanie: Włosy niskoporowate nie puszą i nie elektryzują się wcale, włosy średnioporowate wyglądają tak w niektórych sytuacjach (np. podczas dużej wilgotności powietrza), zaś włosy wysokoporowate są spuszone i elektryzują się cały czas.

6. Jak wyglądają końcówki twoich włosów?

Rozwiązanie: Rozdwojone końcówki mają włosy wysokoporowate, a zdrowe końcówki – włosy niskoporowate. Końcówki włosów średnioporowatych mogą zacząć się rozdwajać wtedy, gdy będziesz je nieodpowiednio pielęgnowała.

7. Czy farbujesz, suszysz i stylizujesz na gorąco swoje włosy?

Rozwiązanie: Jeżeli tak, to masz włosy wysokoporowate. Włosy niskoporowate najczęściej nie są farbowane lub suszone.