Jak dbać o włosy przetłuszczające się?

 

Każda kobieta marzy o pięknych, lśniących, zdrowych włosach. Często zdarza się jednak, że wyglądają nieestetycznie, przetłuszczają się i są pozbawione objętości. Jak pielęgnować włosy przetłuszczające się?

Dlaczego włosy się przetłuszczają?

Gruczoły łojowe produkują sebum. Jego ilość zależy od wielu czynników. Często sami do tego doprowadzamy, nadmiernie pobudzając gruczoły w sposób mechaniczny oraz zbyt często dotykając skórę głowy, przez co wprowadzamy do niej zarazki.

Przetłuszczające się włosy często dotyczą osób w okresie dojrzewania, ponieważ zmiany hormonalne mają duży wpływ na nadmierną produkcję łoju. Często problem dotyczy także kobiet w okresie przekwitania.

Jeżeli nie dotyczą cię wymienione okresy, prawdopodobnie twoja gospodarka hormonalna jest zaburzona. Skonsultuj to z lekarzem. Specjalista stwierdzi, jaki masz problem i dobierze odpowiednie leczenie.

Przyczyną może być także nieodpowiednia pielęgnacja, leki, które przyjmujemy, a przede wszystkim nieodpowiednia dieta. Odkryj, co faktycznie jest powodem przetłuszczających się włosów.

Czym charakteryzują się tłuste włosy?

Włosy przetłuszczające się nie wyglądają estetycznie. Są płaskie, tłuste, pozbawione objętości. Zazwyczaj bardzo się świecą. Nadmiar sebum zatyka pory, przez co skóra nie może oddychać, a włosy stają się obciążone.

Sposoby na przetłuszczone włosy

Wysoko przetworzona żywność ani zbyt dużo cukru w diecie nie wpłyną dobrze na kondycję Twoich włosów. Negatywne skutki przynosi także picie zbyt dużej ilości kofeiny, tj. mocnej herbaty i kawy.

Zwracaj uwagę na skład. Twoje szampony, odżywki i maski nie powinny mieć silikonów i silnych detergentów, które sprawią, że skóra głowy przetłuszcza się bardziej. Nie używaj odżywek bez spłukiwania, bo jest to dodatkowe obciążenie dla włosów.

Dobierz łagodny szampon, którego działanie jest delikatne. Na rynku znajdziesz odpowiednie kosmetyki przeznaczone do codziennej pielęgnacji. Mają znacznie mniejszą ilość substancji drażniących, a doskonale usuną pozostałości kosmetyków i nieczystości.

Nie myj włosów zbyt mocno i pocieraj je jak najmniej. Najlepiej zmieszaj szampon z wodą i spień go w swoich dłoniach, a następnie nałóż na włosy. Myj włosy opuszkami palców, a nie paznokciami i rób to delikatnie. Nie pobudzaj do nadmiernej pracy gruczołów łojowych. Nie używaj ciepłej, tylko chłodnej wody, dzięki czemu kosmetyki będą przetłuszczały się znacznie mniej.

Nie zapominaj o regularnym odżywianiu tłustych włosów. One też mają skłonności do przesuszania. Nie nakładaj produktów bezpośrednio na skórę głowy, tylko niżej. Twoje włosy nie będą przetłuszczały się u nasady, a ich końce będą nawilżone.

Susz włosy, trzymając głowę w dół, dzięki czemu dłużej zachowają świeżość i ładny wygląd. Używaj wyłącznie chłodnego nawiewu, bo gorące powietrze sprawia, że sebum wydziela się nadmiernie.

Nieustannie rozczesujesz włosy? Nie rób tego, ponieważ wyłącznie pobudzasz gruczoły do produkcji łoju. Nie dotykaj włosów rękoma i nie noś nieodpowiednich nakryć głowy.

Stres ma bardzo duży wpływ na przetłuszczanie się włosów. Jeżeli żyjesz w ciągłym napięciu, utrzymanie dobrej kondycji fryzury może być wyjątkowo trudne. Stres pogarsza kondycję nie tylko naszych włosów, ale też skóry i paznokci. Hormony odpowiadające za stres szybko usuwają witaminę B z organizmu.

To tylko kilka prostych sposobów, dzięki którym Twoje włosy mogą stać się świeże na dłuższy czas. Wdroż je w życie i ciesz się piękną, zdrową fryzurą!