Popularne błędy w pielęgnacji włosów, przez które łamią się i wypadają

Pielęgnacyjne wyzwania stoją przed nami codziennie. Zwłaszcza jeśli chodzi o to, jak dbać o włosy. Często nieświadomie popełniamy różnego rodzaju błędy w pielęgnacji włosów – zupełnie nie celowo sprawiając, że tracą swoje zdrowie i zaczynają wyglądać naprawdę źle. Jakich błędów w pielęgnacji włosów unikać? Sprawdź i już dziś naucz się o nie dbać!

Wiele kobiet uważa, że pielęgnacja włosów to umycie ich szamponem i nałożenie odżywki raz na jakiś czas (wtedy, kiedy nam się przypomni). I tak właśnie wygląda sposób, w jaki tysiące kobiet dbają o swoje włosy. Choć trudno nazwać to dbaniem, bo wcale nie sprawia, że włosy są zadbane, piękniejsze i mocniejsze. Wręcz przeciwnie – osłabiają się, wypadają i rozdwajają!

Oto najpopularniejsze błędy w pielęgnacji włosów, które popełniamy każdego dnia. Nie każdy wszystkie, ale – gdy tylko przyjrzymy się temu, jak dbamy o swoje włosy – każdy z nas znajdzie coś, co robi nie tak i mógłby robić lepiej.

TOP 5 błędów w pielęgnacji włosów

1. Nadużywanie suszarki i suszenie włosów gorącym powietrzem.

O wiele lepiej dla włosów, gdy po umyciu pozwalamy im wyschnąć naturalnie. Oddają wtedy wilgoć w swoim tempie i zmniejsza się ryzyko, że je przesuszymy. Gdy używamy gorącego strumienia powietrza z suszarki, włosy mogą się zrobić zbyt suche, matowe, szorstkie, a nawet możemy je przypalić. Jeśli już je suszymy, bo np. nie mamy czasu na to, żeby wyschły bez naszej pomocy, to używajmy produktów termoochronnych: mgiełek, serum lub olejków.

2. Brak regularnej pielęgnacji włosów odżywką, maską, olejem.

Włosy potrzebują składników odżywczych i substancji, dzięki którym mogą się szybko zregenerować i odbudować. Najlepiej dostarczać je, stosując produkty takie jak odżywka (co mycie włosów) oraz maska (minimum raz w tygodniu). Raz na jakiś czas możemy sięgnąć też po olejki, które chronią włosy przed utratą tych składników odżywczych i cennego nawilżenia. Nie dbanie o odżywienie pasm to poważny błąd w pielęgnacji włosów, który może zakończyć się ich łamliwością, rozdwajaniem się i wypadaniem.

3. Spanie w rozpuszczonym włosach, szczególnie gdy są długie.

Długowłose piękności są bardziej narażone na popełnianie różnego rodzaju błędów w pielęgnacji włosów. Jednym z popularniejszych jest spanie z rozpuszczonymi pasmami – podczas snu, gdy ruszamy się, włosy ocierają się o poduszkę, plątają i… uszkadzają. Tego typu uszkodzenia mechaniczne są później trudne w odbudowie, dlatego lepiej do spania wiązać włosy w luźny warkocz lub kok na czubku głowy.

4. Używanie zbyt dużej ilości kosmetyków do włosów o złych składach.

Ktoś może powiedzieć, że włosy są martwe, więc właściwie nie robi im różnicy, czego używamy. Takie myślenie to błąd, ponieważ to, w jakiej kondycji są włosy, bierze się z ich cebulek – to oznacza natomiast, że ważne jest, jak dbamy o skórę głowy. Nadmiar silikonów może oblepiać włosy i ujścia mieszków włosowych, alkohole mogą wysuszać i podrażniać skórę, podobnie jak silne składniki myjące, parabeny itp. Ważne jest, jakie kosmetyki do pielęgnacji włosów wybieramy: im bardziej naturalne, tym lepiej dla nas.

5. Czesanie włosów w zły sposób i niewłaściwymi akcesoriami.

Wybór szczotki lub grzebienia to naprawdę ważne zadanie. Najczęstsze błędy w pielęgnacji włosów dotyczą właśnie tego, czym się czeszemy. Szczotkę powinniśmy dobierać do rodzaju swoich włosów, aby rozczesywać je bez szarpania, bez ciągnięcia i bez łamania pasm. Do rozczesywania mokrych (a więc najdelikatniejszych) włosów najlepiej sprawdzi się np. grzebień z naturalnego drewna z szeroko rozstawionymi zębami. A włosy kręcone powinny być rozczesywane tylko na mokro i najlepiej palcami. Zasad jest wiele i warto je lepiej poznać, jeśli chcemy mieć zdrowe i mocne włosy.