Sprawdzone sposoby na piękne włosy

Nasze włosy miewają lepsze i gorsze dni – każda z nas o tym wie. Nawet jeżeli poświęcamy włosom wyjątkowo dużo czasu i uwagi, zawsze przytrafi się dzień, w którym nie układają się tak, jak powinny. Istnieją jednak sposoby, aby uratować naszą fryzurę nawet w jeden z takich niekorzystnych dni. Chcesz je poznać?

Typy włosów

Aby dobrać odpowiednią pielęgnację dla naszych włosów, warto dowiedzieć się, jakimi dysponujemy. Zacznij od określenia ich typu, rodzaju porowatości i kondycji. Nie potrzebujesz do tego fryzjerskiej porady, bo doskonale poradzisz sobie z tym sama.

Charakterystyka rodzaju porowatości

Włosy mogą być niskoporowate, średnioporowate i wysokoporowate. Te pierwsze są gładkie, miękkie, a ich łuski są domknięte. Zazwyczaj są to włosy proste, odporne na koloryzację i stylizację. Z racji tego, że bardzo długo schną, są wyjątkowo podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Włosy średnioporowate mogą być i proste, i kręcone, jednak nie są tak przesuszone, jak ostatni typ, o którym zaraz dowiesz się więcej. Są doskonałym pochłaniaczem wilgoci, przez co mogą puszyć się i łamać.

Włosy wysokoporowate są to włosy najbardziej zniszczone i przesuszone ze wszystkich typów. Najczęściej dzieje się tak, bo są obciążone niekorzystnymi zabiegami fryzjerskimi i zbyt częstym farbowaniem. Bardzo szybko ulegają wszelkim uszkodzeniom, puszą się, łamią i rozdwajają. Są falowane lub kręcone.

Określenie gatunku naszych włosów jest najważniejszym czynnikiem przy wyborze odpowiedniej pielęgnacji. To najważniejsze, by móc dobrać odpowiednie kosmetyki, które nie zniszczą włosów i nie pogorszą ich kondycji.

Myj włosy delikatnie

Prawidłowe mycie włosów jest absolutną podstawą naszej pielęgnacji. Zbyt mocne pocieranie tylko im zaszkodzi. Najlepiej rozcieńcz szampon z wodą, dzięki czemu uchronisz je przed nadmiernym pocieraniem i nie doprowadzisz do ich rychłego zniszczenia. Włosy są podatne na wszelkie uszkodzenia, wgniecenia i wykruszanie, nie myj więc włosów paznokciami, lecz opuszkami palców, a na pewno przyniesie to pozytywne skutki dla ich kondycji.

Chroń włosy…

…szczególnie przed szkodliwym promieniowaniem UV. Słońce sprawia, że cebulki włosów ulegają znacznemu osłabieniu, co w konsekwencji powoduje wypłowienie koloru i wypadanie. Końcówki stają się rozdwojone, a włosy bardziej podatne na złamania. Stają się suche, tracą swoją miękkość i sprężystość. Latem stosuj mgiełki ochronne, olejki, odżywki i maski, które w składzie zawierają filtry UV, dzięki czemu Twoje włosy zyskają barierę ochronną.

Naturalne składniki

Brak silnych konserwantów i obciążających włosy składników dobrze wpłynie na ich kondycję. Wybieraj to, co naturalne. Produkty bogate w oleje roślinne sprawią, że Twoje włosy będą lśniące i wypielęgnowane w odpowiedni sposób.

Regularne wizyty u fryzjera

Podcinaj końcówki – to je wzmocni. Zadbaj o to, a Twoje włosy nie będą się rozdwajać, zaczną się lepiej układać, będą gęstsze i niesplątane. Marzysz o długich, lśniących włosach? Tym bardziej nie zapominaj o regularnych wizytach fryzjerskich, bo dzięki systematycznemu podcinaniu będą rosły szybciej.

Zdrowa dieta

Przede wszystkim zadbaj o zróżnicowaną dietę, która dostarczy Ci potrzebnych mikroelementów i witamin do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jeżeli marzysz o pięknych włosach, w Twojej diecie nie może zabraknąć warzyw i owoców, ryb, olejów roślinnych, ziół i orzechów. Bez tego się nie obejdzie!

Luźne upięcie

Przed licznymi uszkodzeniami uchroni Twoje włosy odpowiednie upięcie. Nie związuj włosów ciasno. Ciasne wiązania sprawiają, że włosy mogą się wyrywać, a skóra głowy może nas boleć! Upinaj włosy w luźne kucyki, warkocze i koki, dzięki czemu je ochronisz, nie będą ocierać się o ubrania, wykruszać i łamać.

Peeling głowy

Jest bardzo ważny, gdy chcesz pobudzić cebulki włosów. Zadbaj o włosy u podstaw, bo to właśnie skóra głowy decyduje o kondycji naszej fryzury. Ponadto peeling doskonale oczyszcza z pozostałości po kosmetykach do stylizacji, silikonach, usuwa martwy naskórek. Poprawione krążenie krwi lepiej przyjmie składniki odżywcze. Twoje włosy zyskają świeżość na dłużej.

Nie używaj suszarki

Lub używaj jej jak najrzadziej się da. Gorący nawiew przyniesie negatywne skutki dla naszych włosów. Staraj się go unikać. Jeżeli jednak jesteś zwolenniczką suszenia, rób to wtedy, gdy Twoje włosy będą już połowicznie suche, dzięki czemu nadasz im blasku. Stosuj chłodne nawiewy, które zamkną otwarte łuski włosów.

Stres także nie ma dobrego wpływu na kondycję włosów. Spróbuj jak najczęściej się relaksować.